F.H. AKMA

Nowości IT

Strona 2 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Chrome będzie działać znacznie szybciej

Chrome będzie działać znacznie szybciej

Nowy sposób kompresji ma pozwolić na przyśpieszenie ładowania stron internetowych nawet o 25 procent!
W ciągu trzech ostatnich lat Chrome korzystało (i korzysta nadal) z mechanizmu kompresji danych o nazwie Zopfli. Nowy sposób kompresji może pochwalić się równie "wpadającą w ucho" nazwą Brotli, pochodzącą od słowa Brötli (w szwajcarskim niemieckim określa się w ten sposób nieduży chleb albo bułkę). Ale nie nazwa jest w tym wszystkim istotna lecz to, że nowy mechanizm kompresji pozwoli na ładowanie stron szybsze od 17 do nawet 25 procent w porównaniu z obecnym!
Ale to nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą Brotli. Oprócz szybszego ładowania stron będą też one bardziej skompresowane, co oznacza niższy transfer danych. To oczywiście informacja dobra dla tych, którzy wykupują łączność internetową w postaci pakietów danych, a więc przede wszystkim dla użytkowników urządzeń mobilnych. Dodatkowa korzyść jest w tym przypadku taka, że mniejszy transfer to także mniejsze i krótsze obciążenie procesora i innych podzespołów smartfona, tabletu czy notebooka, a w rezultacie mniejsze zużycie akumulatora.
Choć nowy mechanizm kompresji został zapowiedziany już we wrześniu 2015 roku, dopiero teraz możemy go wypróbować. Nie trafił on jednak na razie do zwykłych wersji przeglądarki Chrome, lecz do wersji testowych, udostępnionych poprzez kanał Canary. Google uprzedza jednak lojalnie, że jest to wersja przeznaczona dla programistów i miłośników nowinek – może łatwo ulegać awariom.

Grupowe wideorozmowy na mobilnym Skypie

Grupowe wideorozmowy na mobilnym Skypie

6 lat temu Skype wylądował na mobilnych urządzeniach. Od tamtej pory mogliśmy prowadzić wideorozmowy przez smartfony i tablety wyłącznie z jednym rozmówcą. Wkrótce jednak się to zmieni.
Wczoraj Skype obchodził swoje dziesiąte urodziny. Aż trudno uwierzyć, że od czasu pierwszej, darmowej wideorozmowy z użyciem tego komunikatora minęła cała dekada. Z tej okazji twórcy pochwalili się ciekawą infografiką upamiętniającą dwa tryliony minut spędzonych na wideorozmowach. Skype posłużył wielu osobom nie tylko do prowadzenia zwykłych konwersacji - stał się też narzędziem edukacyjnym pomocnym w nauce języków obcych czy graniu na instrumentach.
Grupowymi wideorozmowami nie mogliśmy się długo cieszyć na urządzeniach mobilnych ale w końcu funkcja ta została dodana. Użytkownicy stopniowo będą uzyskiwać do niej dostęp. Opcja pojawi się na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych.

Windows 10 zainstalowany na 200 milionach urządzeń!

Windows 10 zainstalowany na 200 milionach urządzeń!

Według najnowszych danych, Windows 10 został zainstalowany na 200 milionach urządzeń. Przypominamy, że dwa miesiące wcześniej Microsoft chwalił się 120 milionami instalacji. Całkiem niezłe tempo.
Jeśli przyjęlibyśmy, że tempo 40 milionów nowych instalacji miesięcznie utrzymałoby się jeszcze przez 3 lata, w 2018 gigant z Redmond mógłby pochwalić się pierwszym miliardem użytkowników korzystających z Windows 10.
O 200 milionach instalacji poinformował portal WinBeta - niestety nie wiemy, czy do tej liczby zostały wliczone urządzenia korzystające z Windows 10 Mobile i konsole Xbox One, które po aktualizacji korzystają z jądra dziesiątki.

Pierwsze w Polsce Liceum Kreacji Gier

Pierwsze w Polsce Liceum Kreacji Gier

Sukcesy Polaków w dziedzinie gier wideo na arenie międzynarodowej najwyraźniej nie umknęły uwadze Warszawskiej Szkoły Filmowej, która już w przyszłym roku szkolnym otworzy nowe, publiczne liceum pomagające kształcić przyszłe gwiazdy gamedevu.
Liceum Ogólnokształcące Kreacji Gier Wideo powstaje przy Warszawskiej Szkole Filmowej oraz we współpracy z otwartym w 2013 roku Liceum Filmowym. Wszystkie szkoły mieszczą się w na warszawskim Żoliborzu, gdzie działa także studyjne Kino Elektronik.
Liceum Kreacji Gier będzie stawiało na wszechstronny rozwój intelektualny młodych ludzi - stąd brak profili dzielących uczniów na umysły ścisłe czy humanistyczne. Oprócz standardowych przedmiotów, które obecne są także w innych szkołach, LKG będzie zapewniało zajęcia z takich dziedzin jak: programowanie, animacja komputerowa, projektowanie graficzne, rysunek koncepcyjny. Zajęcia będą prowadzone przez polskich specjalistów z branży gier wideo i wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej, natomiast dodatkową pieczę sprawować będzie Techland. Zajęcia w LKG wystartują wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w 2016 roku. Pierwszy Dzień Otwarty w szkole odbędzie się 5 marca 2016r. Więcej szczegółów można uzyskać na oficjalnej stronie szkoły.

PlayStation 4: sprzedano 30 milionów egzemplarzy

PlayStation 4: sprzedano 30 milionów egzemplarzy

W dwa lata po premierze swojej najnowszej konsoli, Sony ma powody do świętowania. Japoński producent pochwalił się właśnie, że sprzedaż PlayStation 4 przekroczyła 30 milionów egzemplarzy.
A konkretniej: 30,2 miliona. PlayStation 4 można kupić w 124 krajach - dzieląc liczbę sprzedanych egzemplarzy przez czas, jaki minął od premiery wychodzi nam "mniej więcej" 1,25 miliona konsol sprzedawanych co miesiąc, na całym świecie.
Microsoft co prawda pochwalił się ostatnio, że Xbox One była najlepiej sprzedającą się konsolą w październiku, jednak gigant z Redmond nie raczył podzielić się przy tej okazji żadnymi twardymi liczbami.
A to jeszcze nie koniec. W przyszłym roku Sony wprowadzi do sprzedaży Playstation VR - gogle wirtualnej rzeczywistości, dzięki której PS4 zaoferuje graczom o wiele więcej niż dotychczas.
Playstation 4 jest na dobrej drodze, żeby pobić wyniki sprzedaży PlayStation 2 - konsoli, która od premiery w 2000 roku sprzedała się w 155 milionach egzemplarzy (dane z 31 marca 2012). Nie wiemy jednak, czy to w ogóle możliwe - najnowsza generacja konsol raczej nie utrzyma się tak długo na rynku, tak samo jak udało się to poprzednim modelom.

To już oficjalne - PS4 odpali gry z PS2

To już oficjalne - PS4 odpali gry z PS2

Microsoft zaskarbił sobie fanów wprowadzając opcję wstecznej kompatybilności na Xbox One. Sony - mimo, że początkowo absolutnie odrzuciło takie rozwiązanie w przypadku PS4, teraz powoli zaczyna zmieniać zdanie.
"Pracujemy nad technologią emulacji, by dostarczyć gry z PS2 na obecną generację (PS4). W tym momencie nie mamy nic więcej do dodania" - w takich słowach Sony potwierdziło magazynowi Wired to, o czym plotkowano od kilku tygodni.
Wygląda na to, że technologia ta jest już bliska ukończeniu gdyż pierwsze gry ją wykorzystujące znalazły się już w sprzedaży. W limitowanym zestawie z grą Star Wars: Battlefront klient otrzymuje też kod na pobranie trzech gier z ery PS2 rozgrywających się w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Moc superkomputerów dostępna dla każdego?

Moc superkomputerów dostępna dla każdego?

Procesory Intel Xeon Phi, wyposażone w 72 rdzenie, mają szansę w przyszłym roku trafić do większego grona odbiorców. Najpierw z mocy dostępnej dotychczas tylko dla superkomputerów skorzystają użytkownicy myślący o profesjonalnych rozwiązaniach.
W pierwszej połowie przyszłego roku na rynek mają trafić pierwsze stacje robocze z 72 rdzeniowymi procesorami Intel Xeon Phi Knights Landing. Architektura ta jest znana od dłuższego czasu, jednak do tej pory była zarezerwowana w zasadzie dla naprawdę potężnych komputerów. Teraz ma trafić nie tylko do superkomputerów wykorzystywanych przez naukowców, ale i do stacji roboczych, czyli komputerów przeznaczonych dla profesjonalistów. Phi nie będą już tylko koprocesorami (podłączanymi za pomocą kart jak na zdjęciu powyżej), ale normalnymi 64 bitowymi procesorami x86. W praktyce może to oznaczać spory przeskok w mocy komputerów takich jak Apple Mac Pro czy poprawę jakości komputerów wykorzystywanych do obróbki wideo czy tworzenia grafiki 3D. W komputerach tego typu wykorzystuje się aktualnie serwerowe procesory Xeon lub bardzo wydajne układy z rodziny Intel Core.
Charles Wuischpard, cytowany przez PC World ekspert, ma nadzieję, że z biegiem czasu tańsze modele Xeon Phi zaczną trafiać do tańszych komputerów.
Zanim potężne Xeony staną się powszechnie dostępne konsumenci będą mogli kupić nowe procesory z serii Knights Landing. Core i7 będą wyposażone w 10 rdzeni, 15-20MB pamięc L3, taktowanie zegara wyniesie od 3,4 do 3,6 GHz.

Androidowe aplikacje jednak nie trafią na Windows?

Androidowe aplikacje jednak nie trafią na Windows?

Podczas konferencji Build 2015 firma Microsoft zapowiedziała, że Windows 10 dla telefonów i małych tabletów będzie obsługiwał łatwe przenoszenie aplikacji z konkurencyjnych systemów operacyjnych. Coraz więcej wskazuje, że nie uda mu się osiągnąć celu w stu procentach.
Windows 10 miał obsługiwać z czasem aplikacje z Androida i iOS-a. Oczywiście nie w sposób bezpośredni, a taki zapewniający ich twórcom kontrolę: to oni mieliby przenosić swoje aplikacje na system Microsoftu, a faktyczną korzyścią byłaby motywująca prostota tego zadania. Niestety, wygląda na to, że jeden z członów tego projektu może nigdy nie zostać zrealizowany.
Wiemy, że przenoszenie aplikacji webowych, iOS-owych i tych pulpitowych jest nadal w planach. Project Astoria, a więc ten moduł odpowiedzialny za przenoszenie aplikacji z Androida, to zupełnie inna historia, co potwierdza sam Microsoft, choć na razie nie zapowiada zamknięcia inicjatywy.

Firefox 42 już dostępny do pobrania

Firefox 42 już dostępny do pobrania

Przeglądarka Firefox 42 zyskała nową funkcję, która ma nas chronić przed śledzeniem przez internetowe skrypty. Działa ona w połączeniu z trybem prywatnego przeglądania Internetu.
Ochrona przed śledzeniem blokuje wszystkie skrypty, które są związane z analizą działań internauty i personalizacją reklam. Z kolei tryb prywatny, jak zawsze, blokuje zapisywanie historii przeglądania i ciasteczek. Te dwie funkcje działające w tandemie mają w końcu nam zapewnić prawie że pełną anonimowość na stronach internetowych.
Firefox 42 to również poprawione centrum kontroli służące do analizowania zabezpieczeń witryny i bardziej rozbudowane usprawnienia prywatności. Poprawiono też niedociągnięcia menadżera poświadczeń oraz dodano moduł zaznaczający karty, z których odtwarzany jest dźwięk.

Steam pobił kolejny rekord

Steam pobił kolejny rekord

Z tym gigantem cyfrowej dystrybucji nikt nie może się równać. Posiadający w swojej ofercie ponad 6000 gier Steam przyciągnął do siebie 125 milionów użytkowników. W tym miesiącu, po raz piąty w ciągu roku 2015 pobił rekord jednocześnie zalogowanych graczy.
24 października równocześnie na Steamie aktywnych było 11 625 415 użytkowników. Tym samym pobity został rekord z 10 czerwca, w którym zalogowanych graczy było około 10 milionów. A jakie gry na Steamie cieszą się największą popularnością?
W czołówce znajdziemy głównie gry wieloosobowe związane z tematyką e-sportu - Dota 2 (prawie 900 tysięcy jednocześnie grających użytkowników) i Counter Strike: Global Offensive (około 670 tys. graczy równocześnie zalogowanych). Na kolejnych miejscach znajdziemy Team Fortress, Ark: Survival Evolved i GTA V.

Ruszyły prace nad 2-gą dużą aktualizacją dla Windows 10

Ruszyły prace nad 2-gą dużą aktualizacją dla Windows 10

Już w przyszłym miesiącu pojawi się pierwsza duża aktualizacja dla Windows 10. Microsoft jednak nie marnuje czasu i już pracuje nad kolejną, która ma pojawić się w przyszłym roku.
Microsoft już w kwietniu rozpoczął projektowanie drugiej ważnej aktualizacji dla Windows 10. Teraz zaczął zamieniać projekt w kod programistyczny. Aktualizacja nosi nazwę tymczasową „Redstone” i ma być znacznie istotniejsza od tej zaplanowanej na przyszły miesiąc. Jest ponoć na tyle obszerna, że w przypadku „starego Microsoftu” byłaby nową wersją Windows. W przypadku Windows 10 będzie ona, rzecz jasna, darmowa.
Na razie nie wiemy co „Redstone” ma zawierać. Wiemy tylko, że ma pojawić się dopiero w przyszłym roku. Ponoć będzie podzielona na dwie aktualizacje, choć nie jesteśmy pewni dlaczego. Jak zawsze jako pierwsi otrzymają ją testerzy powiązani z programem Windows Insider.

Facebook testuje "Reakcje"

Facebook testuje "Reakcje"

Już w ubiegłym miesiącu Mark Zuckerberg zapowiedział, że wkrótce użytkownicy Facebooka będą mogli używać rozwinięcia przycisku "Lubię to". Jak dowiedział się jednak serwis Engadget nie chodzi tu o dodanie przycisku "Nie lubię tego", a o cały szereg emocji.
Nie zawsze to, co udostępniają rodzina czy znajomi nadaje się do "polajkowania". Czasami za pośrednictwem sieci społecznościowej dzielimy się przecież wydarzeniami tragicznymi, czy też sprawami, które potępiamy. By wyrazić swoje poparcie dla danego postu w sposób adekwatny Facebook już niedługo wprowadzi alternatywne rozwinięcie przycisku "Lubię to".
Według serwisu Engadget już jutro w Hiszpanii i Irlandii grupy użytkowników będą testować tzw. reakcje. Będzie to zbiór emotikon, które wyrażają takie emocje jak miłość, smutek, zaskoczenie czy gniew. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, a sądząc po popularności wszelkiej maści "reaction gif-ów" tak będzie w istocie, to funkcja ta trafi do pozostałych użytkowników Facebooka.

Surface Book to wielka niespodzianka od Microsoftu

Surface Book to wielka niespodzianka od Microsoftu

Microsoft właśnie zapowiedział zupełnie nowego notebooka. Do Surface Pro 4 dołącza Surface Book o stabilnej podstawie i wydajnych podzespołach.
Surface Book to 13,5-calowy wyświetlacz z gęstością pikseli 267 ppi i akumulatorem pozwalającym na 12 godzin nieprzerwanej pracy. Za jego wydajność odpowiada procesor graficzny GeForce z pamięcią GDDR5 i szósta generacja procesora Intel Core. Całość uzupełnia 16 GB pamięci RAM i pamięć masowa do 1 TB. Wszystko to przy zachowaniu grubości 7,7 mm.
Podobnie jak w Surface Pro, klawiaturę w Surface Booku można odczepić, konwertując notebooka na tablet. Premiera notebooka przewidziana jest na 26 października. Surface Book w najtańszej wersji kosztować ma 1499 dolarów.

Windows 10: 100 milionów instalacji

Windows 10: 100 milionów instalacji

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu nie może narzekać na popularność. 14 milionów instalacji w pierwsze 24 godziny, kilka tygodni później było to już 50 milionów, aż w końcu dotarliśmy do liczby 100000000. Podobno.
Informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone oficjalnie, jednak podobno pochodzą z bardzo dobrze poinformowanego źródła, więc postanowiliśmy im zaufać. Coś nam mówi zresztą, że Microsoft zachowa sobie te 100 milionów do 6 października - wtedy w końcu gigant planuje zaprezentować swoje nowe, flagowe telefony z Windows 10, nową generację Surface Pro 4 i nową wersję swojej opaski Band.
Oczywiście nie ma się co oszukiwać - tak dobre tempo, jeśli chodzi o instalację Windowsa 10 wynika poniekąd z tego, że Microsoft oferuje swoją najnowszą wersję systemu, jako darmową aktualizację. I biorąc pod uwagę okresy wsparcia dla poprzednich wersji okienek, ich użytkownicy spotykają się z wyborem: już teraz zrezygnować ze starszej wersji i dostać Windows 10 za darmo, albo poczekać do końca okresu wspierania jej przez Microsoft i wtedy już zapłacić za nowy system. Graczy dodatkowo zmusza DirectX 12.

Microsoft opracował własną wersję Linuxa

Microsoft opracował własną wersję Linuxa

Współczesne czasy to ogólny triumf systemu Linux, zwłaszcza jeśli będziemy pamiętać, że Android także należy do tej rodziny. Ale żeby tak bezpośrednio Microsoft...?
Dystrybucja Linuxa opracowana przez Microsoft (jejku, jak to zdanie fajnie brzmi), nosi nazwę Azure Cloud Switch i – jak sama nazwa wskazuje – została opracowana jako system operacyjny łączący różne platformy i sieciowe bazy danych. Microsoft wprost przyznaje, że ACS bazuje na Linuksie, a równocześnie tłumaczy, z jakich powodów zdecydował się na jego opracowanie i udostępnienie.
Jak wyjaśnia Kamala Subramanian, główna "architekt" działu Azure Networking w firmie Microsoft, chodzi o potrzebę integracji i współdziałania wielu różnych rodzajów oprogramowania i wielu różnych urządzeń sieciowych w taki sposób, by mimo przeszkód tworzyły one sprawnie działającą sieć (chmurę). System Azure Cloud Switch został także opracowany po to, by umożliwić Microsoftowi znacznie szybsze testowanie oprogramowania sieciowego, jego debugowanie i naprawianie błędów. Jego zaletą jest też skalowalność i umiejętność dodawania i dostosowywania określonych funkcji do potrzeb poszczególnych centrów danych i sieci komputerowych.
Jedyne, czego Microsoft nie wyjaśnia, to powód, dla którego postanowił opracować ACS jako jedną z dystrybucji systemu Linux. Nie ulega jednak wątpliwości, że Satya Nadella kieruje Microsoftem w naprawdę otwarty sposób – jeśli najkrótsza droga prowadząca do celu wydaje się może nieco szokująca, to nie stanowi to dla niego problemu. I chyba właśnie dzięki temu możemy pisać o Linuksie opracowanym przez Microsoft. Linuksie opracowanym przez Microsoft... Linuksie... Niesamowite! ;-)

Samsung Gear S2: znamy ceny

Samsung Gear S2: znamy ceny

Jeśli mielibyśmy oceniać, który z wielu zegarków pokazany na targach IFA 2015, zrobił na nas największe wrażenie, to bez wątpienia wskazalibyśmy na Gear'a S2. Ale pojawił się pewien problem.
Najpierw ceny, czyli jedna z kilku rzeczy, której Samsung nie ujawnił na targach IFA 2015, przedstawiając na nich swój zegarek. Bardzo ciekawy zegarek, o czym przekonaliśmy się sami, badając działanie systemu Tizen, w który został wyposażony.
Jak pamiętacie, Samsung zapowiedział dwie wersje różniące się wyglądem: zwyczajną (sportową) i klasyczną. Ta pierwsza, według nieoficjalnych informacji, kosztować będzie 350 dolarów, zaś klasyczna będzie o 50 dolarów droższa. Oficjalna rynkowa premiera Gear'a S2 ma nastąpić 2 października w Stanach Zjednoczonych.
Do tego dochodzi jeszcze odmiana 3G, czyli Samsung Gear S2 wyposażony w "kartę" e-SIM. Bardzo ciekawa odmiana, głównie ze względu na to, że ma ona działać zupełnie niezależnie od smartfona.
Cena (również nieoficjalna) tej wersji to także 400 dolarów, natomiast przykra informacja jest taka, że będzie ona sprzedawana wyłącznie w Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych. Na obu tych rynkach wejdzie do sprzedaży później niż Gear S2 pozbawiony łączności 3G, ale mimo wszystko wejdzie. W Europie raczej nie powinniśmy się jej spodziewać, co jest podobno – jak tłumaczą pracownicy Samsunga – spowodowane tym, że obsługa samego rozwiązania, jakim jest e-SIM, nie jest na razie w Europie rozpowszechniona.

Facebook testuje tymczasowe zdjęcia profilowe

Facebook testuje tymczasowe zdjęcia profilowe

Większość użytkowników Facebooka ma wielki problem ze zmianą swojego profilowego zdjęcia. Jakby nie patrzeć, ten niewielki obrazek wpływa na nasz wizerunek w sieci. Facebook już niedługo doda jednak funkcję, która ułatwi nam przejście tego procesu.
Funkcja ta ma polegać na możliwości dodania tymczasowego zdjęcia profilowego. Dodając nową fotografię będziemy mogli ustawić po jakim czasie chcemy, by ona zniknęła, a w jej miejsce powrócił stary obrazek. W ten sposób użytkownicy będą mogli łatwiej wspierać różnego rodzaju kampanie, akcje czy święta, a sama "profilówka" stanie się bardziej dynamiczna i dopasowana pod konkretny nastrój właściciela.
Funkcja jest na razie testowana przez wąskie grono użytkowników i Facebook nie zdradził, kiedy udostępni ją dla całej społeczności.

AMD dzieli się na dwa

AMD dzieli się na dwa

To nie był najlepszy rok dla AMD. Z firmy odeszły trzy osoby z wyższej kadry kierowniczej, wiele osób zwolniono, a udziały rynkowe na rynku układów graficznych nadal spadają, zamiast rosnąć. Dlatego też zdecydowano się na pewien interesujący manewr.
AMD właśnie ogłosił rozdzielenie działów zajmujących się procesorami CPU i GPU. Te drugie będą teraz tworzone przez oddzielny, nowopowołany dział Radeon Technologies Group. Jego kierownikiem będzie Raja Koduri.
AMD uważa, że to pozwoli obu działom skupić się na swojej pracy i odzyskać utracony rynek, szczególnie ten związany z kartami graficznymi, gdzie udziały AMD w rok spadły z 38 proc. do 18 proc. Jednym z atutów Radeonów okazała się niedawno wydajność w DirectX 12, znacznie przewyższająca konkurencję.
Firma AMD ogłosiła również, że planuje agresywnie zaatakować rynek rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, hamując na nim ekspansję Nvidii.

Firefox wraca na iOS'a

Firefox wraca na iOS'a

Już w maju Mozilla zapowiedziała, że publiczna beta Firefoxa dla urządzeń z iOS pojawi się "wkrótce". "Wkrótce" okazało się być kilkoma miesiącami, jednak powoli możecie zacząć odliczać dni do momentu, w którym zaczniecie korzystać z Firefoxa na waszym iPadzie.
Firefox dla iOS nadal podlegać będzie ograniczeniom, ze względu na silnik przeglądarki (problem polega na tym, że silnik ten nie jest Apple'a), jednak przeglądarka Mozilli pojawi się na iOS z kilkoma ciekawymi funkcjami.
Użytkownicy najczęściej korzystać będą z Inteligentnego Wyszukiwania - dzięki tej funkcji, Firefox będzie dynamicznie zmieniał wyszukiwarki (Bing, Google, etc) w celu dostarczenia nam jak najdokładniejszych/najlepszych wyników wyszukiwania. Do tego dochodzi oczywiście synchronizacja ustawień przeglądarki (Firefox Sync) i "Visual Tabs", czyli szybki podgląd otwartych stron na naszym telefonie.

Windows 7 wciąż liderem

Windows 7 wciąż liderem

W Polsce internauci najczęściej łączą się z siecią za pomocą systemu operacyjnego Windows 7. Na drugim miejscu znajdują się urządzenia wyposażone w Androida, a na trzecim – Windowsa 8.1.
Microsoft niedawno wprowadził na rynek oficjalną wersję najnowszego oprogramowania systemowego - Windows 10. Z tej okazji Gemius postanowił przyjrzeć się najpopularniejszym systemom operacyjnym w dwunastu wybranych krajach: w Polsce, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Słowenii i Chorwacji. Analizowane dane pochodzą z czerwca 2015 roku i dotyczą odsłon stron krajowych, które wykonano z terytorium badanego kraju.
Okazuje się, że w Polsce prym wiedzie Windows 7. Za jego pomocą użytkownicy sieci wykonują 41 proc. odsłon krajowych stron WWW. W trójce najpopularniejszych systemów operacyjnych w naszym kraju znajduje się także Android (19 proc.) i Windows 8.1 (14 proc.).
Jednak nie tylko w Polsce pierwsze miejsce należy do Windowsa 7. Na każdym z analizowanych rynków następca Windowsa Visty cieszy się największym powodzeniem wśród internautów surfujących po krajowych stronach WWW. Dotyczy to szczególnie Białorusi i Ukrainy, gdzie ponad połowa odsłon lokalnych stron internetowych jest wykonywana na urządzeniach wyposażonych w Windows 7 (odpowiednio 56 i 63 proc.).
Dane pokazują też dużą popularność Androida, który znajduje się na podium w większości analizowanych krajów. Brakuje go jedynie w top 3 w Rosji i na Ukrainie. Z kolei najwięcej odsłon krajowych stron WWW za jego pomocą wykonują internauci w Chorwacji (34 proc.), na Litwie (23 proc.) i Słowacji (23 proc.).
W czołówce systemów operacyjnych pojawia się także Windows 8.1 (w 9 analizowanych krajach), Windows XP (w 4 analizowanych krajach) oraz iOS (w Chorwacji).

Miliard ludzi na Facebooku jednocześnie!

Miliard ludzi na Facebooku jednocześnie!

Mark Zuckerberg pochwalił się, że w zeszłym tygodniu, w poniedziałek, miliard ludzi było jednocześnie zalogowanych na Facebooku. Oznacza to, że 1 na 7 mieszkańców naszej planety korzystał z tego samego serwisu internetowego. Na nas robi to ogromne wrażenie.
Z Facebooka korzysta obecnie 1,49 miliarda użytkowników - w porównaniu ze statystykami opublikowanymi w zeszłym roku, Facebook zanotował 13-procentowy wzrost w liczbie zarejestrowanych użytkowników. Takie tempo robi ogromne wrażenie.
Eksperci już wiele razy zwiastowali rychły koniec Facebooka, jednak na chwilę obecną, największej sieci społecznościowej na Świecie powodzi się nad wyraz dobrze. Nie zapominajmy, że imperium Zuckerberga wciąż się rozwija - Facebook przejął takie usługi jak Instagram, czy WhatsApp. Do tego dochodzą również nowe technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość, o której w przyszłym roku zacznie być głośno.

Linux ma już 24 lata

Linux ma już 24 lata

Tak, to właśnie 25 sierpnia 1991 roku, Linus Torvalds zaprezentował światu Linuxa. Patrząc na dzisiejsze "osiągnięcia" tego systemu, ciężko uwierzyć w jego historię.
Linux co prawda nie wdarł się na scenę tzw systemów domowych (chociaż użytkownicy Linuxa zapewne się z tym nie zgodzą, w końcu po to jest Internet), przez co nadal wydaje się być nieco egzotycznym systemem, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasz ulubiony internet, działające w nim wyszukiwarki i serwisy, które odwiedzamy codziennie prawdopodobnie działają dzięki Linuxowi. Najpopularniejszy obecnie operacyjny system mobilny na świecie to... w zasadzie też Linux.
To miłe, że po tych 24 latach Linux nadal pozostaje darmowym systemem operacyjnym (chociaż zapisy wykonane drobnym drukiem już się pojawiły) i wciąż się rozwija. Jednym z najciekawszych "linuxowych projektów", z punktu widzenia użytkownika domowego, jest tworzona przez firmę Valve dystrybucja SteamOS. System ten stworzony będzie bowiem do gier i multimediów - sukcesem będzie jeśli Valve uda stworzyć się otwarty system operacyjny, na bazie którego pecet zamieni się w pewnym stopniu w konsolę.

Jak duży powinien być tablet z Androidem?

Jak duży powinien być tablet z Androidem?

Różnice między komputerami PC a tabletami coraz bardziej się zacierają. Udowadnia to nowy tablet Samsunga, który ponoć niedługo pojawi się na rynku.
Jak wynika z informacji zdobytych przez SamMobile, Samsung pracuje nad 18,4-calowym tabletem SM-T670 o nazwie tymczasowej Tahoe. Ma nim zarządzać Android Lollipop 5.1. Ma on posiadać wyświetlacz TFT LCD pracujący w rozdzielczości 1080p. Ma on też mieć 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor Exynos 7580 taktowany z częstotliwością 1,6 GHz, a także 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci masowej (oraz slot na kartę microSD).
Tablet ma być zasilany przez akumulator o pojemności 5700 mAh. Posiadać też będzie 8-megapikselowy aparat i 2,1-megapikselową kamerę do wideorozmów. Urządzenie ma mierzyć 451,8 m x 275,8 m x 11,9 mm.

Windows 10 potrafi zablokować "piraty"

Windows 10 potrafi zablokować "piraty"

Akceptując warunki licencji Windows 10 użytkownicy zgadzają się na blokowanie przez system pirackiego oprogramowania. Do tego dochodzi też możliwość zablokowania "nieautoryzowanego hardware'u" - szkoda, że Microsoft nie raczył wytłumaczyć co przez to rozumie.
Oczywiście piractwo jest nielegalne, więc trudno przy zdrowych zmysłach krytykować nową politykę Microsoftu. Zgodzą się z tym zarówno twórcy gier i oprogramowania, jak i korzystający z tych produktów użytkownicy, którzy za nie zapłacili, więc żadnego problemu nie ma. Prawda?
Windows 10 zadebiutował dość niedawno, jednak już teraz system Microsoftu krytykowany jest dość mocno za to, że dość mocno ingeruje w prywatność użytkowników, łącznie z zapisywaniem wszystkiego, co piszemy na klawiaturze (w celu ulepszenia user experience oczywiście). Takie informacje dają ogromną władzę - można na ich podstawie stworzyć nasz dość dokładny profil, można te dane udostępnić firmom reklamowym, i tak dalej.
Możliwość blokowania pirackiego oprogramowania zapewne nie jest nieomylna, więc jestem skłonny założyć się, że w przeciągu roku będziemy mieć co najmniej jeden mini-skandal, bo dziesiątka niechcący zablokowała jakiś niszowy program freeware.

PLL Lot: za bilet zapłacisz w BitCoinach

PLL Lot: za bilet zapłacisz w BitCoinach

Spółka PLL LOT poinformowała oficjalnie, że każdy kto kupuje bilet lotniczy za pośrednictwem strony internetowej może zapłacić za niego kryptowalutą BitCoin.
"Wielu z nas robi zakupy przez internet, w tym kupuje bilety lotnicze. Jest tylko kwestią czasu, by płatności internetową walutą stały się tak samo popularne jak dziś korzystanie z kart kredytowych" - mówi Jiri Marek, dyrektor sprzedaży i dystrybucji w PLL LOT, cytowany w informacji PLL LOT.
Co ciekawe, PLL Lot jest spółką, która należy do naszego Skarbu Państwa - biorąc to pod uwagę, wygląda na to, że państwo polskie nieoficjalnie "zalegalizowało" kryptowalutę BitCoin. Ciekawe, czy któryś z polityków zdaje sobie z tego sprawę.

Strona 2 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12