F.H. AKMA

Nowości IT

Strona 6 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Kto kupi Allegro?

Kto kupi Allegro?

Jak podaje agencja Reuters, południowo-amerykańska firma Naspers, która zajmuje się mediami i e-commerce chce sprzedać swoje wszystkie polskie projekty, w tym największy serwis aukcyjny we wschodniej Europie - Allegro.
Oprócz powyższej informacji nie wiemy zbyt wiele. Anonimowe źródła agencji Reuters potwierdzają zamiary Naspers, jednak zarówno Naspers, jak i Allegro nie komentują całej sprawy.
W gronie nabywców wymienia się Wirtualną Polskę i Onet, jednak podejrzewamy, że lista jest dłuższa. Jeśli informacje o sprzedaży Allegro się potwierdzą, ten kto je przejmie, powinien sporo na tym zarobić.

Rosja banuje Bitcoina!

Rosja banuje Bitcoina!

Roskomnadzor - rosyjska instytucja zajmująca się kontrolą mediów zablokowała dzisiaj rosyjskim internautom dostęp do pięciu stron związanych z kryptowalutą Bitcoin.
Te pięć zakazanych stron to: bitcoin.org (sponsorowana przez Bitcoin Foundation), która zajmuje się promowaniem kryptowaluty Bitcoin oraz publikuje najnowsze informacje na temat Bitcoinówl; btsec.com; bitcoin.ot; coinspot.io oraz indacoin.com. Były to największe miejsca w rosyjskim Internecie, w którym użytkownicy handlowali kryptowalutą. Rzecznik prasowy Roskomnadzor, Vadim Ampelonski tłumaczy, że strony zostały zablokowane na wniosek sądu. Rosyjska prokuratura już na początku 2014 roku jasno stwierdziła, że "oficjalną walutą Rosji jest Rubel" - jak widać na słowach się nie skończyło.
Blokada stron zajmujących się tematyką kryptowaluty Bitcoin z pewnością została również spowodowana przez bardzo słabą sytuację Rubla. Rosja jak widać broni swojej waluty w każdy możliwy sposób.

Rywal YouTube od Twittera już lada moment

Rywal YouTube od Twittera już lada moment

Lada dzień, no może lada tydzień, będziemy świadkami poważnej zmiany na rynku usług streamowania wideo. Konkurenta dla serwisów takich jak YouTube czy Vimeo planuje zaprezentować Twitter.
O samym pomyśle Twittera na otworzenie dodatkowego (oprócz Vine) serwisu z treściami wideo pisaliśmy już kilka dni temu. Wtedy nie było jednak wiadomo, kiedy taki serwis powstanie, oprócz tego, że ma się to stać w tym roku. Nie bardzo było też wiadomo, na jakie formy wideo nastawiona będzie nowa usługa.
Jak donosi jednak portal re/code, start nowego serwisu wideo utworzonego przez Twittera to kwestia kilku najbliższych tygodni. To dobra informacja, natomiast jest też gorsza – redaktorzy portalu twierdzą, że długość filmów, jakie będzie można na nim zamieścić, zostanie ograniczona maksymalnie do 20 sekund. Jest to jednak po pierwsze sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami, które mówiły o znacznie dłuższym, bo aż 10-minutowym limicie czasowym, a po drugie – trochę bez sensu, bo nowy serwis byłby w gruncie rzeczy zbliżony do tego, co już oferuje Vine (limit 6 sekund).
Cóż, parę tygodni możemy zatem jeszcze poczekać, aby przekonać się, czy są to informacje prawdziwe. Pewne jest, że taki serwis powstanie, jako remedium na niezbyt dynamiczny wzrost oglądalności Twittera, notowany w ostatnim czasie.

Wiedźmin 3: sprawdź, czy twój komputer da radę

Wiedźmin 3: sprawdź, czy twój komputer da radę

Według CD Projekt RED trzecia część Wiedźmina jest już właściwie gotowa i rzeczywiście potwierdza to ujawniona właśnie wymagana minimalna konfiguracja sprzętowa wersji gry przeznaczonej dla komputerów osobistych.
Czemu zatem nie doczekaliśmy się na razie oficjalnej premiery trzeciej części Wiedźmina o nazwie Dziki Gon, tym bardziej że traci na tym nawet sam producent? Jak tłumaczą przedstawiciele CD Projekt RED, chodzi o to, by przez niepotrzebny pośpiech nie wypuścić na rynek produktu, który będzie pod jakimś względem niedopracowany. Obecnie trwa zatem proces gorączkowego wyszukiwania i ewentualnego usuwania jakichkolwiek błędów, a także optymalizacji gry pod kątem różnorodnych platform. W tym oczywiście komputerów osobistych, o czym świadczy właśnie fakt zaprezentowania dwóch poziomów konfiguracji sprzętowej pecetów: minimalnej i optymalnej.
Minimalna konfiguracja sprzętowa:
System operacyjny: Windows 7 (64-bit), Windows 8.1 (64-bit)
Procesor: Intel Core i5 2500K 3,3 GHz lub AMD Phenom II X4 940
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870
Pamięć: 6 GB RAM
Dysk twardy: 40 GB
DirectX 11

Optymalna konfiguracja sprzętowa:
System operacyjny: Windows 7 (64-bit), Windows 8.1 (64-bit)
Procesor: Intel Core i7 3770 3,4 GHz lub AMD FX-8350 4 GHz
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 770 lub AMD Radeon R9 290
Pamięć: 8 GB RAM
Dysk twardy: 40 GB
DirectX 11

Jeśli u kogoś z Was powyższa specyfikacja spowodowała potrzebę szybkiego udania się do sklepu z częściami komputerowymi, to spokojnie, nie ma pośpiechu. Aktualnie premiera gry zapowiedziana jest bowiem dopiero na 19 maja – miejmy tylko nadzieję, że ta data nie będzie już przesuwana.

YouTube: Nadchodzą duże zmiany

YouTube: Nadchodzą duże zmiany

Coraz więcej osób inwestuje w panoramiczne kamery pozwalające rejestrować szalone wyczyny sportowe czy piękne widoki w 360-stopniach. I choć są już serwisy, które umożliwiają udostępnianie takich nagrań, to prawdziwa rewolucja zacznie się, gdy do gry wejdzie Google.
Z nieoficjalnych informacji jakich rzecznik prasowy YouTube udzielił portalowi Gizmodo wynika, że w ciągu najbliższych tygodni serwis wprowadzi obsługę filmów panoramicznych. Użytkownicy będą mogli swobodnie obracać obraz, by skupić się na interesującym ich fragmencie i poczuć się w centrum akcji - podobnie jak jest to możliwe już teraz na innych portalach dedykowanych takiej formie wideo np. GoPano.
To byłaby prawdziwa rewolucja i jedna z największych zmian jakie w ciągu ostatnich lat wprowadził Youtube. Dam sobie uciąć rękę, że Google wykorzysta tą funkcjonalność w swoim oprogramowaniu dla Google Cardboard. Konkurencyjny projekt Samsunga - Gear VR - także celuje w filmy panoramiczne, co potwierdza powstanie platformy Milk VR.

Sony sprzedało już 18,5 miliona Playstation 4

Sony sprzedało już 18,5 miliona Playstation 4

Obecna generacja odwróciła złą passę japońskiego producenta, który jeszcze kilka lat temu borykał się z problemem małego zainteresowania Playstation 3. Sony właśnie pochwaliło się, że od premiery Playstation 4 sprzedało już 18,5 miliona egzemplarzy swoich konsol.
Od premiery Playstation 4, która odbyła się w listopadzie 2013 sprzedało się już 18,5 miliona egzemplarzy. Z czego, w okresie świątecznym 2014, do graczy trafiło aż 4,1 miliona. Niestety nie wiemy, jak te 18,5 miliona ma się do wyników sprzedaży Xboxa One, gdyż Microsoft nie raczył się jeszcze nimi pochwalić, jednak nawet i bez nich można stwierdzić, że obecna generacja konsol to dobry czas dla Sony. Żeby sprzedać 80 milionów swojej poprzedniej konsoli Playstation 3, Sony potrzebowało aż siedmiu lat (i drastycznych obniżek cen) - jak na razie sytuacja z PS4 zapowiada się o wiele lepiej. Jednak czy na tyle dobrze, żeby pobić rekord ustanowiony przez Playstation 2, które sprzedało się w 150 milionach egzemplarzy?

Twitter ostrzy zęby na… YouTube’a!

Twitter ostrzy zęby na… YouTube’a!

Twitterowy Vine powstał na skutek inspiracji sukcesem Instagramu, nie jest on jednak w żadnym razie konkurencją dla YouTube’a. A gdyby tak stworzyć coś, co faktycznie mogłoby nawiązać walkę z serwisem Google’a?
Twitter już dwa miesiące temu zapowiadał, że zwiększy inwestycje w multimedia by przyciągnąć reklamodawców. Mówiono o własnym, webowym odtwarzaczu wideo obsługującym akcelerację przez karty graficzne, ale na tym przekaz medialny się kończył. Wygląda jednak na to, że to mały element większej całości.
Pod adresem video.twitter.com ma powstać, jak donosi TechCrunch, pełnoprawny serwis wideo mający konkurować z takimi usługami, jak YouTube czy Vimeo. Ma on pozwalać na umieszczanie filmów w dowolnej jakości, których długość nie przekracza dziesięciu minut.
Usługa ma być udostępniona szerszej publiczności „w bieżącym roku”. Niestety, nie znamy precyzyjniej określonej daty premiery.

W Nowym Jorku za mandat zapłacisz w bitcoinach

W Nowym Jorku za mandat zapłacisz w bitcoinach

Mandaty za parkowanie to część systemu podatkowego każdego dużego miasta. Nowy Jork, jako jedna z największych metropolii postanowił, że ułatwi swoim mieszkańcom płacenie mandatów dzięki nowym technologiom.
I tak właśnie, jako pierwsze miasto na świecie, Nowy Jork zaczyna przyjmować opłaty za mandaty w kryptowalucie BitCoin. Oprócz tego urzędnicy, chcąc jeszcze bardziej ułatwić życie tym, którzy znajdą mandat za swoją szybą, udostępnili im możliwość błyskawicznego uregulowania rachunku za niewłaściwe parkowanie przy pomocy mobilnej aplikacji, która współpracuje m. in. z systemem płatności Apple Pay.

Facebook sam skoryguje nasze zdjęcia

Facebook sam skoryguje nasze zdjęcia

Serwis Zuckerberga nie tylko będzie dbał o to, byśmy po pijaku nie wrzucali kompromitujących zdjęć do sieci, ale także poprawi jakość smartfonowych fotek.
Mobilna aplikacja Facebooka na iOS (wkrótce też na Androidzie) wzbogaciła się właśnie o nową funkcję. Po zrobieniu zdjęcia apka automatycznie wyreguluje nam jasność fotografii, gdyż to właśnie problemy z odpowiednim oświetleniem są najczęstszą zmorą smartfonowych aparatów. Po kliknięciu w różdżkę będziemy też mogli samodzielnie wyregulować natężenie zmian.

Nie kupimy już tańszych kluczy na Steamie

Nie kupimy już tańszych kluczy na Steamie

Handel tanimi kluczami z Rosji, czy Indonezji przybrał na tyle duży rozmiar, że Valve postanowił zająć się tym problemem. Od dzisiaj wszystkie klucze zakupione w innych regionach niż UE/USA posiadają blokadę regionalną.
To koniec z nieuczciwą konkurencją, która polegała na tym, że sklepy internetowe kupowały gry np na rynku rosyjskim i odsprzedawały ich klucze aktywacyjne w Polsce, czy w innym europejskim kraju. Sprzedawcy, którzy działali legalnie i oferowali produkcje w cenie obowiązującej w naszym regionie nie mieli żadnych szans.

Nie instalujcie najnowszej aktualizacji do Windows 7!

Nie instalujcie najnowszej aktualizacji do Windows 7!

Jeśli macie włączoną funkcję automatycznej aktualizacji Windowsa 7, wyłączcie ją czym prędzej. Microsoft właśnie potwierdził, że najnowsza aktualizacja KB3004384 sprawia użytkownikom wiele kłopotów i doradza, aby czym prędzej usunąć ją z systemu.
KB3004384 blokuje instalację nowych sterowników do kart graficznych. Problem dotyka zarówno użytkowników kart AMD, jak i Nvidii. To nie wszystko. Forum pomocy technicznej (Microsoft Answer Forum) jest w tej chwili zalewane zgłoszeniami użytkowników na temat niesprawnych portów USB 3.0 i problemów z zarządzaniem kontami użytkowników.
Co więcej, domyślne narzędzie Windows do ochrony komputera - Windows Defender, po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji systemu Windows 7 jest wyłączane.
Microsoft pracuje nad poprawką poprawki i radzi, żeby na razie wyłączyć opcję automatycznej aktualizacji i odinstalować aktualiazcję KB3004384.

Przycisk "Nie lubię!" pojawi się na Facebooku?

Przycisk "Nie lubię!" pojawi się na Facebooku?

Mark Zuckerberg, podczas sesji Q&A zorganizowanej dla studentów spytany półżartem o to, czy na Facebooku pojawi się kiedyś przycisk "Nie lubię!" odpowiedział całkiem serio: myślimy nad tym.
Myślimy o tym całkiem poważnie - powiedział Zuckerberg. - To interesujący pomysł, wprowadzenie tego narzędzia mogłoby rozwiązać wiele nietypowych sytuacji.
Jakich? Chodzi o udostępniane materiały, z którymi użytkownicy by się nie zgadzali, albo po prostu potępiali. Umówmy się - na Facebooku udostępniamy wiele rzeczy tylko po to, żeby je skrytykować, albo wyrazić publicznie swoje niezadowolenie.
To jednak na razie tylko odpowiedź na pytanie studenta. Przypomnijmy, że Facebook rozważał już dodanie przycisków "chcę to" oraz "kup teraz", jednak jak na razie słuch o obu funkcjonalnościach zaginął...

Za cyfrowe produkty Microsoftu zapłacisz Bitcoinami

Za cyfrowe produkty Microsoftu zapłacisz Bitcoinami

Wiele kawiarni, sklepów i hoteli na świecie akceptuje już płatności w kryptowalutach, wśród których najpopularniejszy jest Bitcoin. Do tego grona dołączył w końcu Microsoft.
Dzięki współpracy z Bitpay Microsoft wprowadził do swoich internetowych platform zakupowych płatność bitmonetami. Za wirtualną walutę kupimy cyfrowe dobra takie jak gry, aplikacje czy muzykę na platformach Xbox Games, Xbox Music, Xbox Video, Windows czy Windows Phone. Jest to jednak związane z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim z usługi mogą skorzystać na razie wyłącznie mieszkańcy USA. Po drugie swoje konto jednorazowo można doładować tylko kwotą 100 dolarów. Po trzecie zaś w przypadku płatności bitcoinami nie przysługuje nam prawo zwrotu. W sklepach Microsoftu nie kupimy także za kryptowalutę żadnej fizycznej rzeczy - np. smartfonów Lumia.
Płatność Bitcoinami wspiera także PayPal i Dell. Wirtualnej walucie opiera się dość długo Amazon, ale prawdopodobnie jest to tylko kwestią czasu. W końcu największy na świecie gigant internetowego handlu będzie musiał podążać za trendami.

Instagram ma już 300 milionów użytkowników!

Instagram ma już 300 milionów użytkowników!

Okazuje się, że w Sieci nadal jest miejsce dla serwisów, w których użytkownicy udostępniają swoje zdjęcia z artystycznymi filtrami. Serwisowi Instagram stuknęło właśnie 300 milionów użytkowników.
W dotatku, te 300 milionów ludzi udostępnia na swoich profilach dziennie ok. 70 milionów zdjęć i filmów wideo. Oznacza to, że portal wykupiony przez Facebooka ma już więcej użytkowników niż Twitter. Nawet jeśli Twarzoksiążce zacznie ubywać użytkowników (aktualnie jest ich... 1,3 miliarda), imperium Zuckerberga będzie miało kilka alternatyw. Największa z nich to właśnie Instagram. Jeśli nie macie tam jeszcze konta, a chcecie być modni, lepiej się pospieszyć.

Wiedźmin 3 opóźniony po raz kolejny

Wiedźmin 3 opóźniony po raz kolejny

To nie jest dobry dzień dla fanów Wiedźmina. Studio CD Projekt Red ogłosiło, że po raz kolejny przesuwa datę premiery trzeciej części przygód o Geralcie. Mieliśmy zagrać w Dziki Gon w lutym, zagramy w maju.
Wielkość i złożoność Wiedźmina 3, będąca jedną z jego kluczowych zalet ma decydujący wpływ na przebieg produkcji. Teraz, pod koniec prac, widzimy jak wiele detali wymaga poprawek. Wypuszczając najważniejszą grę w historii studia musimy być pewni, że błędy zredukowaliśmy do poziomu pozwalającego w pełni cieszyć się rozgrywką (...) Patrząc realnie na obecne tempo prac i obciążenie zespołu doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy jeszcze trochę więcej czasu. Team pracuje na maksymalnych obrotach, ale potrzebujemy dodatkowych 12 tygodni i dlatego przesuwamy datę premiery na 19 maja 2015.
Oficjalne oświadczenie mówi wszystko. CD Projekt nie wyrobi się z grą na luty. No cóż, bywa i tak. Podejrzewam jednak, że większość graczy (w tym ja) z chęcią poczekałaby do 2016, w zamian za grę z najwyższej półki, która okazałaby się np grą roku i przeszła do historii komputerowych RPG. Oczywiście istnieje możliwość, że produkt, który otrzymamy od CD Projekt Red w maju okaże się niedopracowany. Wtedy przypomnę tę część oficjalnego listu od CDP:
Czujemy, że jesteśmy Wam winni przeprosiny. Za wcześnie wyznaczyliśmy datę premiery i to jest nasza lekcja na przyszłość. Wiemy co musimy zrobić by Dziki Gon stał się jedną z najlepszych RPG w jakie zagracie i ciężko nad tym pracujemy. Przepraszamy i jednocześnie prosimy o Wasze zaufanie.

Google pracuje nad wyszukiwarką i YT dla dzieci

Google pracuje nad wyszukiwarką i YT dla dzieci

W ciągu sekundy najbardziej popularna na świecie wyszukiwarka internetowa odpowiada na zapytania 40 tys. ludzi. Część z nich stanowią dzieci, które nie zawsze myślą w ten sam sposób, jak dorośli. By zapewnić im bezpieczeństwo oraz pomóc w korzystaniu z zasobów sieci Google postanowiło opracować specjalne wersje swoich najbardziej popularnych usług.
Pavni Diwanji, wiceprezes ds. inżynierii w Google w wywiadzie dla USA Today zapowiedziała, że już w przyszłym roku doczekamy się specjalnych odsłon YouTube, Chrome i wyszukiwarki Google dedykowanych dzieciom poniżej 13 roku życia.
"W firmie wszyscy mają dzieci, więc nasza motywacja do pracy jest oczywista - chcemy zmienić nasze produkty, w taki sposób, by były one dla najmłodszych użytkowników bezpieczne i sprawiały frajdę. " - powiedziała Diwanji i przytoczyła prostą sytuację. Jej 8-letnia córka ze zdziwieniem zapytała się dlaczego po wpisaniu słowa "pociąg" Google pokazuje jej rozkład jazdy z Amtrak, a nie bajkę "Tomek i przyjaciele", którą chciała obejrzeć. Koncern będzie pracował zatem nad algorytmem wyszukiwania odpowiednim dla najmłodszych użytkowników sieci.
Oprócz przyjaznego interfejsu na nowych wersjach produktów skorzystają także sami rodzice, którzy otrzymają narzędzia pomocne w np. kontrolowaniu czasu spędzanego przez dzieci w Internecie.
Przeszkodą w realizacji tego celu może być jednak amerykańska ustawa COPPA, która określa w jaki sposób firmy mogą zbierać dane osobowe od dzieci poniżej 13 roku życia i jakie materiały mogą im być pokazywane.

Pojawiła się pierwsza łatka do Lizaka

Pojawiła się pierwsza łatka do Lizaka

Android Lollipop wciąż nie jest dostępny dla większości zgodnych z nim urządzeń. Nie przeszkadza to Google’owi w testowaniu i unowocześnianiu tego systemu. Właśnie pojawiła się wersja 5.0.1, usuwająca wykryte błędy.
Kompilacja Androida oznaczona jako LRX22C jest już do pobrania z Sieci, zarówno jako Android Lollipop 5.0.1, jak i jako wolny od dodatków Google’a system AOSP. Z nowym systemem zgodne są Nexus 7 (druga edycja), Nexus 9 i Nexus 10, aczkolwiek nie ma jeszcze paczki aktualizacyjnej, więc osoby wyjątkowo niecierpliwe muszą zainstalować całego Androida na nowo.
Sugerujemy chwilę cierpliwości i poczekanie na automatyczną aktualizację, bowiem nowa wersja nie wnosi nowych funkcji, a usuwa wykryte w systemie usterki.

Gangnam Style popsuł licznik wyświetleń na YouTube

Gangnam Style popsuł licznik wyświetleń na YouTube

Programiści portalu YouTube zmuszeni byli uaktualnić licznik wyświetleń pod teledyskiem Psy - Gangnam Style. Dotychczasowy sposób naliczania odsłon okazał się... niewystarczający.
Do tej pory, liczba wyświetleń jakiegokolwiek nagrania umieszczonego na portalu YouTube przetrzymywana była w 32-bitowym integerze, którego wartość maksymalna wynosi 2147483647. 2 miliardy 147 milionów wyświetleń wydawało się być dostatecznie wysoką liczbą. Okazało się jednak, że Gangnam Style autorstwa Psy, artysty z Płd Korei, jak na prawdziwy internetowy fenomen przystało osiągnął większą liczbę wyświetleń. Dlatego YouTube zmuszony był skorzystać z większej liczby całkowitej. Ot, taka ciekawostka.

Facebook doczekał się... własnych wiadomości

Facebook doczekał się... własnych wiadomości

Skoro coraz mniej ludzi ogląda telewizję, telewizja postanowiła przenieść się na Facebooka. To na razie tylko eksperyment, ale amerykańska stacja ABC być może kiedyś zostanie zapamiętana jako pionier, jeśli chodzi o wiadomości w mediach społecznościowych.
O samym pomyśle nie ma co pisać: ABC i Facebook połączyły siły, aby codziennie emitować 60-sekundowe podsumowanie najważniejszych wiadomości "z kraju i ze świata". Chodzi oczywiście o wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, więc nie podejrzewamy, żeby fanpage World News Tonight stał się najpopularniejszą stroną wśród polskich użytkowników sieci społecznościowej Marka Zuckerberga.
Skondensowana do granic możliwości treść kierowana jest głównie do użytkowników mobilnych (stąd również dźwięk mono).

Google Glass jeszcze nie umarły

Google Glass jeszcze nie umarły

Okulary Glass nadal są ciekawostką, którą mogłoby się wydawać nawet Google stracił zainteresowanie. Ich oprogramowanie nie było od dawna aktualizowane, a twórcy aplikacji powoli je sobie odpuszczają. Jak się okazuje, Google się jednak nie poddał.
Google przestał chwalić się okularami Glass, nie publikuje aktualizacji ich systemu operacyjnego, a sam produkt nadal nie jest dostępny w oficjalnej, konsumenckiej sprzedaży. Trudno się więc dziwić, że twórcy aplikacji powoli zaczynają sobie odpuszczać ten projekt. Jednak jak wynika z informacji zdobytych przez Wall Street Journal, projekt Glass nie jest jeszcze martwy.
Google bowiem, według tych informacji, ma zamiar wprowadzić Glass drugiej generacji. Co ciekawe, inżynierowie zrezygnowali z procesorów Texas Instruments na rzecz układów Intela. Niestety, nie wiemy o które procesory dokładnie chodzi, ale uważa się, że to jeden z układów z architekturą ARM.

Chcieli skazać hakera na 440 lat więzienia

Chcieli skazać hakera na 440 lat więzienia

Prawo w USA zezwala na sumowanie wyroków. A skoro haker oskarżony był o 44 przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat, w sumie dawało to naprawdę dłuuugą odsiadkę.
Nawet biorąc pod uwagę fakt, że oskarżony Fidel Salinas jest młodym, 28-letnim mężczyzną, trudno byłoby oczekiwać, że dożyje końca tak absurdalnie długiego wyroku czy też wyjdzie za dobre sprawowanie wcześniej (po jakichś 200 latach). Sędzia federalny z Dystryktu Południowego w Teksasie postawił mu aż 44 zarzuty związane z oszustwami komputerowymi i stalkingiem, więc mogło się to dla niego skończyć naprawdę długą odsiadką.
O co był oskarżony? Informacje podane publicznie są dość enigmatyczne – próba nielegalnego wejścia na stronę administracji hrabstwa Hidalgo County w stanie Teksas za pomocą specjalnego skryptu ponawiającego żądania dostępu (ok. 14 000 razy) i sprawdzającego wszelkie możliwe kombinacje haseł (tzw. metoda brute force). W rezultacie doprowadziło to do zawieszenia systemu i zamknięcia stron administracji.
Jak widać, przestępstwa informatyczne są traktowane w Stanach Zjednoczonych bardzo surowo. Na szczęście dla oskarżonego, ostatecznie sąd zdecydował się na połączenie wszystkich zarzutów w jeden i na razie zasądził karę finansową w wysokości 10 tysięcy dolarów. 2 lutego 2015 roku ma jednak dojść do kolejnej rozprawy, po której Fidel Salinas może trafić na rok do więzienia.
Rok? Jeden rok? Sądzę że po uniknięciu zagrożenia znacznie dłuższym wyrokiem taki "roczek" może zostać przyjęty z ulgą i niemalże... radością.

Google podzieli się na kilka mniejszych firm?

Google podzieli się na kilka mniejszych firm?

Parlament Europejski właśnie przegłosował projekt ustawy, w myśl którego Google, by móc dalej operować na terenie Unii Europejskiej, będzie musiał podzielić się na kilka mniejszych firm.
To pierwszy raz w historii, kiedy Parlament Europejski wydał rekomendację do podziału jakiejkolwiek firmy. Upiekło się nawet Microsoftowi, który przez lata walczył z unijnymi władzami i podobnymi zarzutami, jakie są stawiane Google’owi.
Chodzi tu o praktyki monopolistyczne. Zdaniem Europarlamentu, Google dyskryminuje konkurentów w swojej wyszukiwarce, niewłaściwie wykorzystuje cudze treści opublikowane w Internecie, jest zbyt potężny na rynku internetowej reklamy oraz utrudnia przeniesienie kampanii reklamowych do konkurencyjnych dla Google’a mechanizmów.
Parlament Europejski nie ma jednak dostatecznych kompetencji, by ustawa weszła w życie. Jest jednak ważną rekomendacją dla Komisji Europejskiej, która ma decydujące zdanie w tej kwestii.

To już pewne: Onet przejął Naszą Klasę

To już pewne: Onet przejął Naszą Klasę

Informację potwierdzili przedstawiciele grupy Onet.
Już niemal miesiąc temu pisaliśmy o możliwym przejęciu serwisu nk.pl (od 2010 roku, dawniej Nasza Klasa) przez grupę Onet, jednak wtedy opieraliśmy się na nie do końca potwierdzonych informacjach. Obecnie wiadomość została już oficjalnie potwierdzona, choć kwota transakcji pozostaje tajemnicą.
Ciekawie brzmi za to wytłumaczenie motywów zakupu. Według Onetu, głównym powodem zainteresowania serwisem nk.pl był... jej dobrze rozwinięty dział z grami (działającymi bezpośrednio z poziomu przeglądarek internetowych). Na tym właśnie dziale szczególnie zależy Onetowi i to właśnie on ma być w dalszym ciągu szczególnie rozwijany. Niewątpliwie jednak ponad 5 milionów unikalnych użytkowników, którzy w dalszym ciągu każdego miesiąca odwiedza serwis nk.pl, też nie było dla Onetu zupełnie bez wartości...
Transakcja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z Internetu korzysta już 3 miliardy ludzi!

Z Internetu korzysta już 3 miliardy ludzi!

Jak wynika z raportu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, z Internetu korzysta już 3 miliardy osób na całym Świecie. To o 6,6% więcej, niż w poprzednim roku.
Niestety na tym kończą się "wspaniałe" wiadomości. Z pozostałych danych zawartych w tym raporcie wynika, że 90% "niepodłączonych", których liczbę szacuje się na 4,3 miliarda, to mieszkańcy krajów "rozwijających się" (do których zaliczane są wszystkie kraje trzeciego świata).
Im Internet przydałby się oczywiście najbardziej i być może już wkrótce go dostaną. Przypomnijmy o projektach Google i Facebooka - obie firmy chcą zbudować tanie sieci, dzięki którym dostęp do Internetu byłby łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Microsoft wykorzysta roboty w roli ochroniarzy

Microsoft wykorzysta roboty w roli ochroniarzy

Firmy ochroniarskie działające na terenie Stanów Zjednoczonych mogą się czuć zagrożone.
O samych robotach, noszących nazwę Knightscope K5 Autonomous Data Machine, pisaliśmy już w zeszłym roku. Najogólniej mówiąc – niezbyt przypominają robocopa lub też transformersa i mi osobiście kojarzą się z nieco większym odkurzaczem. A jeśli już chcemy je koniecznie do czegoś porównać, to chyba najlepszą analogią będzie R2-D2 z Gwiezdnych Wojen.
To porównanie jest też uzasadnione z tego powodu, że Knightscope K5 nie jest w żaden sposób maszyną bojową. Jego zadaniem jest wyłącznie patrolowanie i rejestrowanie wszystkiego, co zobaczą jego kamery. A także – poprzez algorytmy rozpoznawania twarzy, tekstu, tablic rejestracyjnych (nawet 300 w ciągu minuty) itp. – analiza rejestrowanego obrazu i ewentualne podnoszenie alarmu. To trochę tak, jak z niektórymi polskimi ochroniarzami-emerytami...
W grudniu zeszłego roku informowaliśmy, że pierwsi zrobotyzowani ochroniarze wchodzą do sprzedaży, natomiast obecnie firma chwali się, że są już oni chętnie wykorzystywani przez firmy stacjonujące w słynnej Krzemowej Dolinie.
Ciekawe, pod jakim systemem operacyjnym pracują ci zrobotyzowani ochroniarze.

Strona 6 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12